Samsun için; atakumda bir öğrenci evini baz alalım.
ev-->doğalgazlı:450 tl(2+1)
elektrik--> 50 tl(gece yatmayı bilmez, bilgisayar kullanan öğrenciler)
su--> 25 tl
doğalgaz--> 200 tl(günün belirli saatlerinde yakılmaz ise)
internet--> 60 tl(tahütsüz ve ttnet olmayan 2mbit)
telefon--> 20 tl(telefon ne alaka demeyin, internet bağlatmak için mecbur bağlatılıyor)
mutfak masrafı--> 200 tl(tam olarak tek tek hsaplayamadığım için kabaca bir hesap çıkartıyorum)
toplam-->805 tl
2+1 evde 3 kişi kalıyor farz edelim;
kişi başı harcanması gereken ücret-->270 tl
okul yol masrafı--> 30 tl(atakumda oturuyorsanız ve dolmuş ile gidiyorsanız)(ayda 20 gün x 1.5 tl)
okulda yemek--> 40 tl(yemeği yemekhanede yiyorsanız)(ayda 20 gün x 2 tl)(tam fiyat bilemiyorum 2 yıl önce 1.8 tl idi)
kişi başı toplam ücret--> 340 tl
bu öğrenciler sigara içiyor diyelim;
günde bir paket içiliyor ve camel soft kullanılıyor.(camel softu seçmemdeki sebep kendimin camel soft kullanması ve winston'un fiyatını bilmemem)
6 tl x 30-->180 tl
yani sigara içen bu öğrencinin toplam cebinden çıkan para-->520 tl.
bu öğrencilerinin sosyal aktivitelerinin sıfır olduğunu ve takipe etmekte oldukları, dergi ve okumak istedikleri kitaların alınmadığını, kız arkadaşlarının olmadığını, illaki yorgun olduklarında, üşendiklerinde dışarıdan yemek söyleyeceklerini hesaba katmalıyız.
unutmamamız gereken bir durum var; bu 3 arkadaş kuruşu kuruşuna her şeyin fiyatını 3'e bölmüyorlar çünkü kimi zaman birinin bozuk parası olmaz diğeri alır, kimi zaman dışarıda olan kişi mutfak masrafının bir kısmını cebinden yapar. en önemlisi sen al ben sana parasını veririm önerisine dışarıdaki kişi siktiret hallederiz demesi. işte bu lafı diyen birisi sıçar abicim. ayrıca bir dakika ee ben bu hesaplamaya göre her ay kenara para bile koymam gerek. o zaman niye her ay, ay sonu gelmeden benim param bitiyor? siktir hesap yanlış arkadaşlar itibar etmeyin.